Wypożyczalnia aut

Wypożyczalnia aut

Co zrobić, jeśli nagle samochód odmówi nam posłuszeństwa? Jak poradzić sobie w obcym mieście, gdy nie mamy pojęcia o tamtejszej komunikacji miejskiej i nie chcemy narażać się na ogromne koszta związane z przejazdami taksówkarskimi? Czy zakup samochodu dostawczego w momencie założenia działalności jest konieczną i trafną inwestycją? Bardzo często zadajemy sobie powyższe pytania i zastanawiamy się nad prawidłowymi odpowiedziami. Jak się jednak okazuje – niepotrzebnie. W ostatnim czasie wszystkie wymienione problemy czy wątpliwości mogą zostać rozwiązane dzięki wypożyczalniom samochodów. Te ostatnie zaczęły pojawiać się w Polsce już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zapotrzebowanie na kolejne działalności tego typu sprawiło, że dziś wypożyczalnię znajdziemy w każdym większym mieście. Co powinna wiedzieć osoba decydująca się na wynajem auta?

Rezerwacja auta

Każda wypożyczalnia posiada własne wytyczne związane z rezerwowaniem wybranego samochodu. W niektórych firmach można wypożyczyć auto „od ręki”. W innym wymagane jest zgłoszenie nawet kilka dni wcześniej. W cenie są oczywiście usługi pierwszych wypożyczalni, ponieważ nierzadko trudno nam przewidzieć, że tego i tego dnia akurat zepsuje się nam samochód. Możliwość zarezerwowania samochodu przyda się z kolei tym osobom, które planują wakacje bądź przyjazd do innego miasta i chcą w tym celu wynająć samochód. Z rezerwacji korzystają również właściciele działalności, którzy raz na jakiś czas potrzebują samochód dostawczy do dyspozycji. Jak można zatem wypożyczyć bądź zarezerwować pojazd? Jeśli zależy nam na czasie, możemy skontaktować się z firmą telefonicznie. Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie zrealizowane przy pomocy formularza zgłoszeniowego. Na odpowiedź w tym przypadku często trzeba jednak poczekać minimum kilka godzin (szczególnie wtedy, gdy rezerwujemy samochód w weekend bądź dni wolne od pracy).

Najemca samochodu

Warto pamiętać o tym, że nie każdy może zarezerwować i otrzymać auto z wypożyczalni. Z reguły wypożyczalnia aut udostępnia swoje pojazdu osobom, które mają prawo jazdy od co najmniej roku. Czasami wspomniane działalności wprowadzają również limit wieku. Innymi słowy, wypożyczający nie może mieć mniej niż na przykład 21 lat (jest to najpopularniejsza granica wieku). Warto również dopytać w wypożyczalni, czy nasze „prawko” upoważnia nas do prowadzenia auta na terenie Polski. Niektóre wypożyczalnie wymagają międzynarodowego prawa jazdy, jeśli podstawowy dokument pochodzi z takich miejsc jak Australia, Stany Zjednoczone czy Kanada.

Rodzaje samochodów na wynajem

Wypożyczalnie samochodów starają się sprostać oczekiwaniom różnych klientów, dlatego bardzo często oferta tego typu działalności regularnie się rozszerza. Do dyspozycji kierowców są zatem nie tylko standardowe samochody osobowe, ale również auta dostawcze czy pojazdy ślubne (m.in. limuzyny). Z drugiej strony na rynku możemy znaleźć również takie firmy, które specjalizują się w wypożyczaniu specyficznych aut. Na przykład wspomnianych samochodów dostawczych. Jeśli poszukujemy konkretnego pojazdu, możemy sprawdzić pełną ofertę wypożyczalni na jej stronie internetowej. W ten sposób dowiemy się, czy w danym miejscu znajdziemy poszukiwane auto.

Opłata za wynajem

wynajem autIle zapłacimy za wypożyczenie samochodu? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ każda firma wprowadza własny cennik usług. Co więcej, cena wynajmu zależy od kilku elementarnych czynników, takich jak rodzaj auta, rocznik jego wyprodukowania czy czas wypożyczenia. W wielu firmach stosowane są dwa rodzaje rozliczenia: godzinowe oraz dniowe. Jeśli wypożyczamy auto na kilka godzin, bardziej opłaca się nam rozliczenie godzinowe. W przypadku dłuższego użytkowania samochodu, idealnie sprawdzi się rozliczenie dniowe.

Dodatkowe usługi

Każda wypożyczalnia aut oferuje klientom dodatkowe wyposażenie, z którego w razie potrzeby można skorzystać. Okazuje się, że najczęściej kierowcy wypożyczający auta dokupują również bagażniki dachowe, foteliki dla dzieci czy uchwyty, dzięki którym swobodnie można przewozić sprzęt sportowy (narty, rowery, deski). Za dodatkowe wyposażenie trzeba zapłacić, jednak z reguły nie są to duże koszty. Szczególnie w sytuacji, w której wynajmujemy samochód na dłużej.

Sytuacje wyjątkowe – awarie, wypadki

Wiele osób obawia się wynajmować auta z uwagi na nieprzewidziane sytuacje takie jak ewentualna kolizja czy wypadek. Warto jednak mieć świadomość tego, że usterki i uszkodzenia spowodowane przez innych uczestników ruchu nie obciążają nas żadnymi kosztami. Wszystkie auta są oczywiście ubezpieczone. Dodatkowo z reguły można wykupić usługę znoszącą opłatę administracyjną za szkodę. Innymi słowy, jeśli my sami uszkodzimy auto, nie będziemy obciążeni dodatkowymi kosztami za naprawę.

Działalności oferujące auta na wynajem z pewnością ułatwiają wielu osobom życie. Zastępczy pojazd czy możliwość wypożyczenia samochodu z GPS-em w obcym mieście to rozwiązania, z których korzysta dzisiaj wiele osób. Dużym zainteresowaniem cieszą się oczywiście samochody dostawcze. Wielu przedsiębiorcom kupno takiego samochodu po prostu się nie opłaca, jednak jego najem raz na jakiś czas z pewnością ułatwia życie (transport towaru, uzupełnienie zapasów w sklepie itp.). Najlepszym dowodem na pożyteczność wypożyczalni jest przede wszystkim ich liczba, która w ostatnich latach diametralnie wzrosła. W dużych miastach znajdziemy nawet kilkanaście większych działalności oferujących auta na wynajem. Jak się jednak wydaje, ich obecność na rynku rzeczywiście jest uzasadniona.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *