Wymiana opon

Wymiana opon

Zima nie jest łaskawa dla kierowców. Częstokrotnie niekorzystne warunki atmosferyczne sprzyjają zwiększeniu nieszczęśliwych i groźnych wypadków wiążących się z przykrymi konsekwencjami dla osób prowadzących auto. Czy niebezpieczeństwa można uniknąć? Z pewnością nie. Można je jednak znacznie zniwelować. Doskonałą metodą, która przyczynia się do zmniejszenia różnego rodzaju wypadków na drodze jest systematyczna wymiana opon w samochodach.

Po co wymieniać opony?

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że wymiana opon jest niezbędną czynnością wpływającą znacznie na bezpieczeństwo jazdy. Opony letnie od zimowych różni bowiem mnóstwo znamiennych właściwości, które dostosowane są do poszczególnych pór roku. Zima jak wiadomo rządzi się swoimi prawami. Niskie temperatury, oblodzona nawierzchnia jezdni, słaba widoczność, trudne warunki jazdy – to jedne z wielu jej charakterystycznych elementów krajobrazu. W takich okolicznościach prowadzenie samochodu wymaga większego skupienia i pomocy zewnętrznej, która wpłynie na współpracę reakcji kierowcy z autem. Taką pomocą mogą okazać się [przykładowo opony zimowe. Są one bowiem dostosowane do trudnych warunków atmosferycznych. Opony zimowe zachowują większą przyczepność nawet na najbardziej oblodzonych czy ośnieżonych powierzchniach jezdni. Ponadto doskonale odprowadzają one również wodę. Ich bieżnik charakteryzuje się wyższym poziomem pozacinania. Dzięki temu guma staje się bardziej elastyczna, a to zapewnia podstawowe osiągi opon. Te znamienne właściwości wpływają na drogę hamowania w trudnych warunkach atmosferycznych. Wiele wyników badań potwierdza, że w przypadku oblodzonej nawierzchni jezdni skróca się ona nawet o 20-30% w porównaniu do opon letnich. Może mieć to zatem istotny wpływ na czyjeś życie w przypadku gwałtownego hamowania podczas trudnych warunków pogodowych. Opony zimowe zwiększają zatem nie tylko bezpieczeństwo kierowcy, który prowadzi auto, ale również otoczenia, w którym dany pojazd się znajduje.

Kiedy można wymienić opony na zimowe?

Nie ma jednoznacznej daty sugerujących wymianę opon. Najlepiej w tej kwestii zdać się zatem na temperaturę. Jeśli spada ona poniżej 7 stopni Celsjusza to jest to najwyższy czas, aby zająć się wymianą swoich opon w samochodzie. Skąd wzięła się taka wytyczna? Z obserwacji ustalono bowiem, że po przekroczeniu tego magicznego progu istnieje już spore prawdopodobieństwo na ciągły spadek temperatury. Wówczas można spodziewać się również pierwszych przymrozków czy opadów śniegu, które znacznie utrudniają jazdę.

Czy opony można wymieniać samemu?

Oczywiście, że tak. Samodzielna wymiana opon nie gwarantuje jednak ich profesjonalnego montażu. W tym procesie warto zdać się zatem na ręce fachowców, którzy prawidłowo zmienią opony w samochodzie. Tacy specjaliści doradzą również, jaki typ czy rodzaj opon jest najlepszy dla naszego auta. U profesjonalistów można również nabyć nowe opony. Bogaty asortyment dostępny jest przykładowo na stronie wwww. Korzystając z najlepszych serwisów opon ma się pewność, że są one również odpowiednio przechowywane. Taki proces wpływa bowiem znacząco na utrzymywanie ich szczególnych właściwości. Specjaliści zajmą się ponadto kompleksową opieką nad ogumieniem, zaoferują również działania w zakresie wulkanizacji czy mechaniki. Jeśli chodzi o proces jakim jest wymiana opon Poznań, Warszawa czy inne duże miasta dysponują wieloma profesjonalnymi warsztatami samochodowymi, z których warto korzystać.

Dylemat kierowcy: nowe czy używane opony?

Wielu kierowców często nurtuje pytanie na temat tego jakie opony powinni oni wybrać: nowe czy używane. Decydującym czynnikiem mającym wpływ na ich ostateczną decyzję są często same koszta. Używane opony są bowiem znacznie tańsze niż te już używane. Należy jednak pamiętać o tym, że w kwestii bezpieczeństwa nie warto oszczędzać. Zużyte opony często tracą swoje szczególne właściwości, które wpływają na reakcję auta, a co za tym idzie i na bezpieczeństwo jazdy. Nowe są natomiast gwarancją ich skuteczności oraz pełnej gotowości nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Z pewnością posiadają one odpowiednie proporcje i jakość mieszanki, z której są wykonane.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *