Sprzedaż mieszkań w Jeleniej Górze

Sprzedaż mieszkań w Jeleniej Górze

„Planuję sprzedać mieszkanie, ale zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać” – taki dylemat przeżywają setki tysięcy Polaków, którzy chcąc pozbyć się dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem danej nieruchomości nie potrafią poradzić sobie z natłokiem czynności i problemów z tym związanych. Jak prawidłowo zabrać się do sprzedaży mieszkania, aby w dość krótkim czasie osiągnąć zamierzony efekt?

Specyfika rynku nieruchomości

Sprzedaż mieszkania działa współcześnie na takich samych zasadach jak sprzedaż jakichkolwiek towarów w sklepach. Im ładniej zapakujemy nasz produkt, im więcej jego zalet przedstawimy potencjalnym klientom, tym większe jest prawdopodobieństwo zakupu naszego „produktu”. W dobie setek tysięcy ofert dotyczących sprzedaży mieszkania trudno jest jednak stworzyć wyróżniające się z nich ogłoszenie. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych! Jak zatem się do tego zabrać?

Samodzielne działanie czy agencja nieruchomości?

Osoby planujące sprzedaż mieszkania mogą wybrać dwie opcję. Pierwsza z nich wiąże się z zaufaniem agencji nieruchomości, która załatwi za nas wszelkie formalności związek z wyceną, czy innymi przedsięwzięciami zmierzającymi do ostatecznego zawarcia umowy. Niestety takie rozwiązanie wiąże się jednak ze sporymi kosztami pośrednictwa. Prowizja pobierana przez agencje nieruchomości waha się bowiem w przedziale od 1,5 do nawet 3 procent transakcyjnej ceny. Jeśli chcąc sprzedać mieszkanie posiadasz zatem trochę wolnego czasu to można spróbować samemu pozbyć się tego „problemu” z głowy.

Ustalenie odpowiedniej do produktu ceny

nieruchomościPrzygotowując ofertę należy właściwie oszacować cenę naszej nieruchomości. Ma to ogromny wpływ na podejście potencjalnego klienta do naszego ogłoszenia. Zbyt wysoka cena może go bowiem natychmiast odstraszyć, zbyt niska z kolei wzbudzić jego wątpliwości co do faktycznego stanu mieszkania. Najprostszym sposobem ustalenia orientacyjnego kosztu nieruchomości jest sprawdzenie w Internecie cen mieszkań, które są podobne do naszego (najlepiej zrobić to na przykładzie ogłoszenia z tej samej dzielnicy). Ponadto przy ustalaniu adekwatnej do faktycznego stanu ceny ma również sama lokalizacja. Jeśli mieszkanie znajduje się blisko centrum, w okolicy dużo jest miejsc zielonych, sklepów, szkół, a komunikacja działa tu bez jakichkolwiek zastrzeżeń to jego koszt może być znacznie większy. Tym, którzy nie czują się na siłach, aby wycenić swoją nieruchomość polecamy zaufanie rzeczoznawcy majątkowego. Jego profesjonalna porada z pewnością ułatwi już dalsze prace związane ze sprzedażą mieszkania.

Przygotowanie nieruchomości

Mając ustaloną już cenę mieszkania warto zadbać o odpowiednie opakowanie naszego „produktu”. Przed wystawieniem oferty dobrze jest wysprzątać całe mieszkanie i usunąć z niego wszelkie przedmioty, które go zagracają. Może się to również wiązać z przymusem przeprowadzenia remontu. Ponadto warto zadbać również o wszelkie mankamenty i defekty naszych czterech kątów. Przeciekający kran? Trzeba się pozbyć usterki! Szafka w kuchni lubi płatać figle i otwiera się w niespodziewanym momencie? Przyszedł czas na jej naprawienie! Skrzypiące drzwi? W końcu trzeba je naoliwić! Ponadto na stole warto postawić świeże kwiaty, a w sypialni wybrać pościel dostosowaną do całego pomieszczenia. Takie małe rzeczy czasami decydują o ostatecznej odpowiedzi klientów. Jeśli w naszym mieszkaniu podczas zwiedzania poczują się komfortowo i dobrze to mamy większe prawdopodobieństwo na szybką sprzedaż nieruchomości.

Home staging – co to takiego?

W Polsce od jakiegoś czasu zaczyna funkcjonować zjawisko znane już na Zachodzie jako home staging. Eksperci działający w tej branży specjalizują się w poprawianiu nieruchomości z myślą o ich późniejszej sprzedaży. Firmy oferujące takie usługi doradzą właścicielom co należy zrobić, aby jego mieszkanie wyróżniało się spośród wielu ofert. Drobne przeróbki, gruntowne porządki, przemeblowanie, remont, malowanie ścian, odświeżenie drzwi, naprawy itd. – wszystko to można zaliczyć w poczet ich oferty. Zaufanie takim specjalistom wiąże się jednak z kosztami. Wszystko zależy tu jednak od rodzaju usług, które należy przeprowadzić w mieszkaniu. Jeśli zatem nie mamy czasu na lifting mieszkania to warto zaufać w tej kwestii ekspertom, którzy zrobią co w ich mocy, aby nasza nieruchomość szybki się sprzedała.

Przygotowanie dokumentów

Sprzedając mieszkanie powinniśmy wykazać się przed potencjalnymi kupcami wszelkimi możliwymi dokumentami, które będą dowodziły prawa własności. Nabywców będzie zatem interesowała przede wszystkim kopia aktu notarialnego oraz wypis miejscowego planu zagospodarowania, na którym znajduje się nasza nieruchomość.

Gdzie zamieścić nasze ogłoszenie?

Sprawa wydaje się tu dość oczywista. Podstawowym kanałem informacyjnym dla wielu nabywców jest oczywiście Internet. Ogłoszenia zamieszcza na stronach, które zajmują się wyłącznie sprzedawaniem nieruchomości trafiają do sporego grona odbiorców, a na tym nam przede wszystkim zależy. Jak powinno być skonstruowane takie ogłoszenie? Przede wszystkim warto poświęcić trochę czasu to sporządzenie ciekawego tekstu, z którego płynęłyby zalety naszego mieszkania. Istotnym elementem są również zdjęcia. Warto robić je za dnia, gdy światło jest naturalne, a mieszkanie wydaje się wtedy przytulnym kątem, w którym można spędzać miło czas.

Rynek w Jeleniej Górze

Rynek nieruchomości w Jeleniej Górze działa na takich samych zasadach jak w innych miastach. Im bliżej centrum tym mieszkania są oczywiście droższe. Ci, którzy chcieliby sprzedać swoje mieszkania na obrzeżach nie są jednak na straconej pozycji. W cenę można bowiem wliczyć również piękne krajobrazy widziane z okna. Tym sposobem ceny nieruchomości z takich rejonów jak Jelonka czy Miłkowo są znacznie wyższe. Rynek udowadnia z kolei, że osiedla podmiejskie są dzisiaj w cenie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *