Solary – odnawialne źródła energii w każdym domu

Solary – odnawialne źródła energii w każdym domu

Dbałość o środowisko w ostatnich latach stała się na przeciętnej polskiej rodziny bardzo ważna. Na taki obrót spraw miało wpływ wiele czynników. Do najważniejszych należy z pewnością wejście Polski do Unii Europejskiej. Nie od dziś wiadomo bowiem, że kraje zachodnioeuropejskie przywiązują niezwykłą wagę do tego, by żyć ekologicznie i wydajnie. Warto wspomnieć chociażby o takich państwach jak Belgia czy Holandia, których dokonania w zakresie środowiska i ekologii są z pewnością godne podziwu. Jakby jednak nie było, członkostwo w UE otworzyło przez Polakami możliwość skorzystania z opcji, którą proponują wspomniane wyżej kraje. Mowa tutaj nie tylko o segregowaniu śmieci czy sprzątaniu po zwierzętach (co także zasługuje na uwagę), ale także o szeroko pojętych odnawialnych źródłach energii. Te ostatnie zostają zapewnione między innymi dzięki powstającym elektrowniom wodnym czy wiatrowym. Nie należy jednak zapominać o najprostszych rozwiązaniach, jakimi jest montaż tak zwanych kolektorów słonecznych na dachach swoich domów.

Odnawialne źródła energii

Energia odnawialna to pojęcie, które w świadomości Polaków wciąż jest stosunkowo nowe. Dawny ustrój niezbyt interesował się zagadnieniami ochrony środowiska naturalnego, dlatego też siłą rzeczy także społeczeństwo polskie nie było w tej kwestii właściwie doinformowane. Od dwóch dekad zarówno rząd, jak i organizacje pozarządowe starają się zmienić tamtejszy stan rzeczy i trzeba przyznać, iż sukcesywnie im się to udaje. W kraju coraz częściej można spotkać elektrownie wiatrowe czy wodne, które skutecznie uzyskują energię z odnawialnych źródeł. Na przestrzeni lat pojawiły się jednak rozwiązania, które umożliwiają zdobycie odnawialnych źródeł energii także przez osoby prywatne. Mowa oczywiście o solarach, czyli kolektorach słonecznych.

Solary w gospodarstwach domowych

Kolektory słoneczne montowane są przede wszystkim na dachach skośnych w przypadku domów jednorodzinnych czy dwurodzinnych. Wiele rodzin zdaje sobie dziś sprawę z tego, że inwestycja w solary szybko przyniesie domownikom zyski. Choć sam montaż jest nieco kosztowny, po pewnym czasie wydane fundusze zaczynają się zwracać. Najbardziej widoczne zmiany dotyczą przychodzących rachunków, które dzięki kolektorom stają się mniejsze. Dlaczego taki proces jest w ogóle możliwy? Mechanizm działania solarów nie jest trudny. Chodzi mniej więcej o to, że promienie przekazywane solarom zostają zamienione w energię. Ta ostatnia może z kolei (całkowicie za darmo!) posłużyć do ogrzewania wody użytkowej. W ciągu ostatnich kilku lat na montaż solarów zdecydowało się wiele rodzin. Wydaje się, że za kilka lat obecność tego typu urządzeń w polskich domach będzie codziennością.

Kolektory słoneczne na budynkach przemysłowych

Warto wspomnieć również o tym, że solary sprawdzają się nie tylko w przypadku domów jedno- czy dwurodzinnych. Z powodzeniem na dachach montują je właściciele różnych firm czy zakładów. Pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii ma swoją przyszłość w wielu branżach. Co ciekawe, w Polsce spotyka się nawet kościoły, na których widoczne są kolektory słoneczne. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, ponieważ koszty montażu szybko się zwracają, a po jakimś czasie pozyskiwana ze słońca energia jest całkowicie darmowa.

Jeśli chodzi o kolektory słoneczne Poznań, Warszawa czy Wrocław korzystają z nich o wiele częściej niż małe miasta. Fenomen kolektorów słonecznych jest naprawdę duży. Dziś te specyficzne urządzenia cieszą się przede wszystkim popularnością tych ludzi, dla których myślenie przyszłościowe nie stanowi problemu. Warto bowiem zdecydować się na zakup czegoś, co w przyszłości nie tylko zwróci się z nawiązką, ale zagwarantuje także darmową energię z odnawialnych źródeł. W przypadku solarów warto wspomnieć również o tym, że niektóre gminy otrzymują dofinansowania z Unii Europejskiej, dzięki czemu właściciele domów przeznaczają na zakup urządzeń jedynie część kwoty. Warto zorientować się w urzędzie, czy takie dotacje są aktualnie dostępne. Przy okazji zakupu kolektorów należy pamiętać o tym, że na rynku dostępne są różne rodzaje solarów. Niektóre z nich można zobaczyć (wraz z określonymi parametrami) na stronie firmy oferującej tego rodzaju elementy. Dzięki witrynom takim jak ta przejrzenie oferty nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Jest to szczególnie ważne dla osób zapracowanych. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto jednak – choćby telefonicznie lub drogą elektroniczną – skontaktować się z przedstawicielem firmy sprzedającej solary.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *