Skomplikowana wycena nieruchomości

Wycenianie nieruchomości zyskuje na znaczeniu nie tylko dlatego, że chętniej korzystają z nich osoby prywatne, ale także dlatego, ze pozwala regulować większość spraw urzędowych, związanych z branżą kredytową oraz transakcjami kupna-sprzedaży. Choć w większości przypadków ciągle jeszcze właściciele mieszkań decydują się na działanie na własną rękę, nie zawsze ich działania będą popierane faktycznym stanem rzeczy. Obecność rzeczoznawcy majątkowego jest niezbędna wtedy, kiedy w grę wchodzą kwestie spadkowe i podatkowe, dlatego też można powiedzieć, że najczęstszymi celami, dla których sporządzane są operaty szacunkowe, są: aktualizacja opłat za użytkowanie wieczyste gruntu, sprzedaż nieruchomości zabytkowych, ustalenie wartości lasów, obliczenie należnego podatku od darowizn, spadków oraz opłat skarbowych, amortyzacja środków trwałych, wywłaszczenia nieruchomości, odszkodowania za straty powstałe przy rozwiązywaniu umów najmu, a także wiele innych, które uzależnione są od indywidualnych kwestii.

Okazuje się jednak, że profesjonalne szacowanie jest korzystne z punktu widzenia osób ubiegających się o kredyt hipoteczny, a także samych banków, które najczęściej zasięgają porady specjalistów, zabezpieczając się tym samym przed ewentualnymi oszustwami ze strony indywidualnych osób. Choć urząd rzeczoznawcy majątkowego jest urzędem zaufania publicznego i powinien być wykonywany zgodnie ze wszystkimi normami prawnymi i etycznymi, okazuje się, że wybór osoby w pełni kompetentnej wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Zdarza się więc, że banki mają wewnętrzne czarne listy, na których pojawiają się nazwiska, które uznane zostały za niesolidne czy niewiarygodne. Może się zatem okazać, że kosztowna wycena stworzona na zlecenie petenta ubiegającego się o kredytowanie, nie zostanie przyjęta przez właściwy organ instytucjonalny. Jedynym zabezpieczeniem w takiej sytuacji jest wcześniejsze zgłoszenie się do banku i osobiste sprawdzenie czy operat szacunkowy konkretnej osoby zostanie bezproblemowo przyjęty. Choć takie sytuacje się zdarzają są marginalne, dlatego też nie powinno się demonizować stanowiska rzeczoznawcy. Cena, jaką będzie posiadała realizowana na rzecz nieruchomości wycena, uzależniona jest od wielu czynników, trudno zatem jednoznacznie stwierdzić jakie koszty będzie musiała ponieść osoba decydująca się na profesjonalną współpracę. Choć średnio wartość operatu waha się od 500 do 700 złotych, może być znacznie wyższa, szczególnie wtedy, kiedy nieruchomość będzie posiadała skomplikowaną sytuację techniczno-prawną, a nakład pracy związany ze zbadaniem jej stanu będzie wysoki. Najprostszym rozwiązaniem – szczególnie dla prywatnych właścicieli nieruchomości, ale także tych działających przez pośredników – jest samodzielne dokonywanie wycen, głównie za pomocą amatorskiej metody porównawczej.

Na podstawie wartości lokali i domów podobnych do posiadanych i znajdujących się w podobnej lokalizacji wyciąga się średnią wartość, która następnie jest przyporządkowywana do wybranego obiektu. Choć takie szacowanie może zdecydowanie odbiegać od faktycznego stanu nieruchomości, zwykle jest akceptowane przez obie strony transakcji. Zakłada się, że właściciel mieszkania ma prawo sprzedać go po takiej cenie, jakiej oczekuje. Większość osób samodzielnie stara się „zbadać” rynek, podpytując znajomych, przeglądając portale tematyczne czy czytając specjalistyczną prasę, prawdą jest jednak, że takie działanie rzadko kiedy przynosi spodziewany sukces. Ze względu na to, że dostęp do szerszych informacji jest ograniczony, zawsze rentowniej jest korzystać z profesjonalnego wsparcia doradców, posiadających nie tylko doświadczenie i wiedzę z zakresu mechanizmów rządzących branżą, ale także wszelkie niezbędne narzędzia, dzięki którym mogą sięgać po dane z analiz i raportów opartych o szczegółowe dane. Warto pamiętać, że własnościowa nieruchomość jest istotną częścią majątku, dlatego też od umiejętnego zarządzania zależy jej ostateczna wartość. Mając też wiedzę na temat obecnej sytuacji rynkowej można lepiej przygotować się na dalsze działania. Zabezpiecza to właściciela przed wystawieniem obiektu na sprzedaż wtedy, kiedy jego wartość może okazać się niezbyt atrakcyjna. Przeprowadzana przez rzeczoznawców nieruchomości wycena nie musi być w żaden sposób wiążąca zwłaszcza wtedy, kiedy właścicielowi zależy przede wszystkim na poznaniu orientacyjnej ceny i sprawdzeniu jakiego typu majątkiem dysponuje. Takie działanie pozwala też zaplanować dalsze kroki powiązane z inwestycją w jego rozwój i zwraca uwagę na elementy, które zaniżają jego wartość.

Choć osobom zgłaszającym się do specjalistycznych biur zwykle wydaje się, że ich mieszkania i domy posiadają ogromną wartość – zwłaszcza kiedy koszt ich wyremontowania czy wybudowania był wysoki – faktem jest jednak, że na wynik znajdujący się w operacie składa się mnóstwo elementów, z istnienia których nie zawsze można zdawać sobie sprawę. Bardzo często o wartości obiektu decyduje lokalizacja a także spokojna i bezpieczna okolica, nie zawsze więc doskonale zaprojektowany dom czy odświeżone mieszkanie będzie miało cenę porównywalną do tej, którą posiada identyczny lokal znajdujący się w atrakcyjniejszej lokalizacji.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *