Rośliny uprawne

Rośliny uprawne

Rośliny uprawne możemy spotkać na całym świecie. Co więcej, są one ważnym źródłem, z którego pozyskujemy pożywienie dla siebie i hodowanych zwierząt. Przemysł spożywczy w dużej mierze opiera się roślinach, które każdego roku sadzone są na polach oraz w szklarniach. Dziś możemy wyróżnić bardzo specyficzne grupy roślin. Niektóre wykorzystywane są w przemyśle, inne możemy spożywać bezpośrednio. Niemniej jednak bez względu na sposób wykorzystania – jedno jest pewne. Uprawa roślin stanowi elementarną część życia człowieka. Chociażby z tego względu warto wiedzieć nieco więcej na temat samego rolnictwa oraz ogrodnictwa. Ważnym aspektem w tym kontekście okazuje się również szeroko pojęta ochrona roślin. Czym różnią się metody chemiczne od metod biologicznych ochrony roślin? Jakie grupy roślin warto wyróżnić ze względu na ich użyteczność? Skąd pochodzą takie uprawy jak kukurydza, ziemniaki czy trzcina cukrowa? Warto znać odpowiedzi na te pytania, ponieważ są nie tylko ważne dla polskiego społeczeństwa, ale również niesamowicie interesujące.

Metody ochrony roślin

Każda roślina jest w jakiś sposób narażona na uszkodzenia ze strony czynników zewnętrznych. Takimi czynnikami mogą być nie tylko złe warunki atmosferyczne, ale również szkodniki, które żerują na sadzonkach. Co ciekawe, szkodnikami mogą być bardzo różne gatunki zwierząt. Na przykład gryzonie czy ślimaki. Warto regularnie obserwować rośliny, by w miarę możliwości szybko zareagować na atak. Obecnie wyróżnia się różne metody walki ze szkodnikami. Popularnością cieszą się przede wszystkim chemiczne środki ochrony roślin. Te ostatnie są jednak niebezpieczne, ponieważ oprócz szkodników mogą uszkodzić również uprawy. Warto zatem ostrożnie korzystać z wymienionych preparatów i w razie takiej potrzeby skonsultować się ze specjalistą. Obok metod chemicznych warto wskazać również metody biologiczne (szkodniki są likwidowane przez swoich naturalnych wrogów), fizykochemiczne czy mechaniczne. By zwiększyć ochronę sadzonek, można stosować również metody agrotechniczne (płodozmian, dbałość o glebę – jej pH, zasolenie, nawilżenie, nawożenie).

Podział roślin uprawnych

metody ochrony roślinRodzina roślin uprawnych jest imponująco ogromna. Warto wyróżnić przede wszystkim rośliny spożywcze, które – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczone są do spożycia. W ramach tej kategorii możemy zresztą wskazać kolejne. Wśród roślin spożywczych znajdziemy na przykład warzywa, rośliny sadownicze, zboża, rośliny okopowe (np. marchewki, ziemniaki) czy rośliny strączkowe (np. ciecierzyca, fasola, bób). Ważną rolę w gospodarce pełni również uprawa roślin przemysłowych. W tej kategorii warto wskazać między innymi rośliny włókniste (np. bawełna) czy rośliny oleiste (np. rzepak, słonecznik). Oprócz wspomnianych grup godne uwagi są także rośliny zielarskie i ozdobne. Warto mieć jednak świadomość, że są to jedynie przykłady, a pełen podział okazuje się o wiele bardziej skomplikowany.

Uprawa roślin na świecie

Rośliny są dziś uprawiane niemalże na całym świecie. Naturalne warunki danego miejsca mogą oczywiście szkodzić sadzonce bądź też maksymalnie ułatwiać jej rozwój i wzrost. Dużą rolę w tym kontekście pełni chociażby klimat, od którego zależy formowanie się rolnictwa w danym regionie. Kraje europejskie uprawiają dla przykładu ogromne ilości buraków zwyczajnych. W naszym otoczeniu idealnie rozwija się również jabłoń czy szparagi. Ameryka Południowa jest prawdziwą kolebką pomidorów, tytoniu oraz orzechów ziemnych. W Azji południowo-wschodniej od lat uprawia się ryż, banany oraz trzcinę cukrową. Eukaliptus pochodzi z Australii, w Indiach popularnością cieszy się bakłażan. Takich ciekawostek jest oczywiście wiele więcej. Ważne jest przede wszystkim to, że nie każdą roślinę (nawet w warunkach szklarniowych) można uprawiać w danym miejscu. Niektóre warzywa i owoce można z kolei spokojnie importować w celu rozpoczęcia upraw. Przykładem jest chociażby ziemniak, który do Europy dotarł z Ameryki Południowej i od szesnastego wieku ma się w naszym klimacie bardzo dobrze.

Rośliny uprawne to kategoria, o której można byłoby mówić bez końca. Zarówno w kontekście samych upraw, jak i w kontekście szeroko pojętej ochrony roślin. Warto przede wszystkim mieć świadomość tego, jak ważną rolę spełnia rolnictwo, ogrodnictwo i sadownictwo we współczesnym świecie. Mimo dużego rozwoju technologicznego to właśnie uprawa roślin okazuje się ważnym aspektem życia człowieka. Dzięki niej zdobywamy cenne składniki spożywcze oraz przemysłowe. I tak zapewne pozostanie przez wiele następnych lat.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *