Praktyczne i wytrzymałe tapety z włókna szklanego

Praktyczne i wytrzymałe tapety z włókna szklanego

W regularnej sprzedaży możemy znaleźć rozmaite rodzaje tapet, dopasowane nie tylko do różnych typów klientów, ale także do posiadanych przez nich pomieszczeń. Możemy być więc zaskoczeni bogactwem ofertowym oraz nieskończonymi możliwościami aranżacyjnymi szczególnie dlatego, że jeszcze do niedawna tapety postrzegane były jako coś absolutnie przestarzałego. Przygotowując się więc do remontu niezbędne jest zastanowienie się nad tym, jakiego rodzaju tapety będą znajdować się w kręgu naszego zainteresowania zwłaszcza, że wybierać możemy nie tylko z rolek tapet papierowych, ale także tych wykonanych z włókna szklanego, winylowych czy też tapet na flizelinie. Ze względu na to, że czasami wygląd i stan naszych ścian pozostawia wiele do życzenia, dobrym i skutecznym rozwiązaniem może okazać się zakup tapet z włókna szklanego, różniących się od innych produktów wyjątkową solidnością. Tego rodzaju wytwory są rodzajem okładziny ściennej charakteryzującej się ogromną odpornością na uszkodzenia. Jako, że ich kolorystyka i faktura jest mocno ograniczona, żeby nie napisać – uboga – dają nieskończone możliwości aranżacyjne.

Maskowanie niedoskonałości pomieszczeń jest więc tylko jedną z setek opcji. Tapety z włókna szklanego wykonuje się z części sprasowanych i wytłaczanych włókien, przypominających swoją strukturą sploty naturalnych tkanin. Choć w sprzedaży można dostać także gładkie modele, najczęściej sięga się po te, które posiadają odpowiedni wzór. Ze względu na to, że tapety z włókna szklanego rzadko kiedy pojawiają się w sprzedaży w kolorze innym, niż biały, świetnie sprawdzają się jako bazy pod farby. Mogą być więc wykorzystywane szczególnie w tych pomieszczeniach, które narażone są na zwilgotnienie lub posiadają pękające ściany. Pokrycie ich zwykłą farbą mogłoby skutecznie wyeksponować braki czy wypukłości, dlatego też grubsza warstwa tapety może okazać się podkładem i barierą ochronną przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Przykłady tego rodzaju materiałów można znaleźć pod adresem http://zenworks.pl/tapety-do-zadan-specjalnych/. Dzięki sklepom internetowym możemy dziś w zasadzie bez wychodzenia z domu zamówić towar do domu. Takiego rodzaju tworzywa przeznaczone są przede wszystkim do kontaktu z farbami akrylowo-lateksowymi, lateksowymi oraz emulsyjnymi, głównie dlatego, że pokrywając nimi warstwy tapety uzyskuje się elastyczność struktury, odpornej na uszkodzenia. Farba wsiąka bowiem do głębszych warstw włókien tapety. Grubość tworzywa jest jego atutem w przypadku wszystkich tych osób, które nieustannie walczą z zabrudzeniami, zadrapaniami czy wypukłościami na ścianach, ponieważ skutecznie maskuje wszelkie niedociągnięcia budowlane. Oczywiście prostota takiej tapety może być mało atrakcyjna wizualnie – nawet wtedy, kiedy zostanie pokryta kolorową farbą – dlatego też z pewnością nie będzie w stanie konkurować z nowoczesnymi materiałami przyciągającymi naszą uwagę bogactwem wzorów i barw, jednak kreatywne podejście do minimalistycznego stylu może w ostateczności dać ciekawe rezultaty.

malowanie ścianSolidność tapety z włókna szklanego znajduje swoje zastosowanie także w obiektach użyteczności publicznej – szpitalach, centrach handlowych czy przedsiębiorstwach – ponieważ są bardziej trwałe i łatwiejsze do czyszczenia chemicznego. Obok oczywistych plusów, tapety z włókna szklanego posiadają także minusy, a jednym z nich jest trudność z usunięciem ich ze ścian. Ze względu na to, że pozostawiają po sobie cienką warstwę tworzywa, ich zerwanie jest jednoznaczne z koniecznością ponownego tynkowania ścian. Włókna zawarte w tapecie mogą okazać się też drażniące dla skóry, za każdym razem zaleca się więc ich montaż w gumowych rękawiczkach ochronnych. W sklepach z materiałami budowlanymi znaleźć można różne odmiany tapet posiadających w sobie włókno szklane, a różnice między nimi nie zawsze dotyczą tylko faktury, ale także grubości. Ze względu na to, że odbiorcy mogą zaopatrzyć się w modele cieńsze od klasycznych, usuwanie pęknięć staje się możliwe także w przypadku sufitów, bardzo często narażonych na rozmaite uszkodzenia. Wiadomo oczywiście, że poszukując tapet idealnych do malowania nie trzeba od razu sięgać po tapety z włókna szklanego, ponieważ w sklepach dostępne są także inne tapety – na przykład klasyczne, wykonane z papieru. Na korzyść włókien szklanych działa jednak ich długowieczność i dodatkowe atuty. Utrzymywane w dobrym stanie są w stanie przetrwać nawet trzydzieści lat, będąc przy tym tworzywem w pełni korzystnym dla środowiska. Jest więc dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które cenią sobie przede wszystkim względy ekologiczne. Włókno szklane jest niepalne i odporne na działanie kwasów i zasad, nic więc dziwnego, że tapety w nie zaopatrzone znajdują świetne zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, gdzie konieczne jest organizowanie przestrzeni zgodnie z surowymi wytycznymi prawa i normami budowlanymi.

Wykorzystywanie tapet jest dobrą alternatywą dla gipsu szpachlowego, przede wszystkim dlatego, że nie tylko pozwala na szybsze zamaskowanie nierówności czy pęknięć powstałych na ścianach, ale także zapewnia ich wzmocnienie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w taki sposób uzyskuje się dobrą warstwę izolacyjną, zabezpieczającą nie tylko przed „uciekaniem” wartościowego ciepła, ale także wytłumiającą hałas. Taka opcja może okazać się też jedyną dla osób cierpiących na rozmaite alergie, ponieważ tapeta z włókna szklanego jest jedną z najbezpieczniejszych i najlepszych dla alergików. Proste motywy wytłoczone na powierzchni tapety, takie jak okręgi, prostokąty czy jodełki, mogą w pierwszej chwili wydawać się mało atrakcyjne, w przypadku mieszkań utrzymanych w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym sprawdzą się idealnie, dając w rezultacie ciekawe efekty aranżacyjne. Wzór wytłoczony na powierzchni tapety może być także dostosowany do indywidualnych oczekiwań i potrzeb, z czego skrzętnie korzysta wiele firm decydujących się na umieszczeniu na ścianach własnego logo czy określonych informacji. Nowoczesne tapety dają nieograniczone możliwości, dlatego ich wybór może okazać się wyjątkowo trudny. Chcąc jednak wejść w posiadanie trwałego i bezpiecznego tworzywa, warto sięgnąć po solidne i praktyczne tapety z włókna szklanego.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *