Opieka nad psem – co trzeba o niej wiedzieć?

Opieka nad psem – co trzeba o niej wiedzieć?

Posiadanie zwierzaka dla wielu osób jest pewnego rodzaju wyzwaniem i w zasadzie nie ma się czemu dziwić, ponieważ opieka nad psem czy kotem zmusza nas nie tylko do odpowiedzialności za inną istotę żywą, ale także do jej pielęgnowania czy dostarczania niezbędnych elementów takich jak chociażby pokarm. Warto mieć świadomość tego, że pies jest pupilem specyficznym. Wybierając go na swoje zwierzę domowe musimy liczyć się z tym, że w dużej części pupil zawładnie życiem wszystkich domowników. Czy psa powinno się kąpać? Kiedy należy obcinać zwierzakowi pazury? Jak nauczyć pupila spania w legowisku? Na te oraz na inne pytania muszą odpowiedzieć sobie ci, dla których bezpieczeństwo i wygoda psiaka są na priorytetowym miejscu. Wbrew pozorom sama opieka nie jest oczywiście tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Warto pamiętać także o tym, że posiadanie psa jest wielką zabawą i przygodą, na którą w pewnym stopniu trzeba się przygotować. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim należy przyswoić sobie wiadomości na powyższe tematy. Warto zadbać także o to, by w domu znalazły się niezbędne elementy pozwalające na wygodną i sprawną opiekę nad zwierzakiem.

Kąpiel psa – czy i jak należy to robić

Wielu właścicieli zastanawia się nad tym, czy swojego pupila powinno się kąpać. Zdania weterynarzy i osób zajmujących się tematyką psów są oczywiście podzielone. Jedni kategorycznie odradzają tego rodzaju zabiegi, inni wskazują, że co jakiś czas warto zwierzaka wykąpać. Złotym środkiem – o którym mówi zresztą większość – jest kąpiel dwa razy do roku. Należy oczywiście podkreślić, że zdarzają się również sytuacje wyjątkowe i nieprzewidziane. Na przykład takie, gdy podczas spaceru zwierzak wytarza się w błocie lub innych nieczystościach. Bez względu na to, jaki jest powód kąpieli, właściciel powinien pamiętać o kilku rzeczach. Skóra zwierzaka jest oczywiście inna niż skóra człowieka. Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Efektem są różnego rodzaju podrażnienia skóry powstałe na przykład poprzez stosowanie szamponów przeznaczonych dla ludzi. Podrażnienia to zresztą najmniejszy problem, ponieważ u niektórych psów na skutek stosowania niewłaściwych preparatów występują różnego rodzaju choroby skórne, które potem leczy się długo i ciężko. Jak rozwiązać czy też zapobiegać takim problemom? Pomocą służą przede wszystkim różnego rodzaju produkty oferowane przez rynek zoologiczny. Można tam znaleźć między innymi szampony przeznaczone dla sierści krótkiej czy też długiej. Ale nie tylko, bowiem dostępne są także różnego rodzaju odżywki, które wpływają na stan i jakość sierści pupila. Należy przy tym mieć na uwadze, iż oprócz odżywek na stan sierści wpływa także odpowiedni pokarm. Zawarte w nim substancje odżywcze oraz witaminy rzeczywiście mogą zdziałać cuda. Nie tylko w przypadku sierści, ale także w innych istotnych kontekstach.

Żywienie psa – które produkty kupować

zwierzętaNajczęściej właściciele psów wybierają pomiędzy karmą suchą a karmą mokrą. Trudno określić dzisiaj dokładnie, która z nich będzie dla pupila bardziej odpowiednia. Przede wszystkim dlatego, że dziś uwagę zwraca się bardziej na producenta, aniżeli na rodzaj produkowanej karmy. Warto oczywiście sprawdzać przed zakupem skład określonego produktu. Często okazuje się bowiem, że karma reklamowana jako „mięsna”, w rzeczywistości zawiera jego śladową ilość. Organizm psa potrzebuje z kolei określonej ilości mięsa. Podawanie pokarmu wiąże się również ze stanem zdrowia, wiekiem czy masą pupila. W zależności od tej ostatniej pies będzie dla przykładu potrzebował większej lub mniejszej ilości określonych składników spożywczych. Nie tylko mięsa, ale także warzyw, witamin czy szeroko pojętych substancji odżywczych.

Obcinanie pazurów – czy jest to konieczne

Psy w niektórych aspektach swojego życia doskonale potrafią o siebie zadbać. Także w przypadku rosnących natarczywie pazurków. Często zwierzak ściera sobie zatem pazury we własnym zakresie. Nie każdy pupil jest jednak w stanie to zrobić. Należy zatem obserwować stan łapek naszego podopiecznego i w razie konieczności zareagować odpowiednio. Jak obciąć pazurki zwierzakowi tak, by zbytnio go nie zestresować? Przede wszystkim należy zakupić odpowiednie obcinaczki do paznokci. Najlepiej dopytać o nie w sklepie zoologicznym, ponieważ w zależności od wielkości psa sprawdzą się inne produkty. Bezwzględnie należy oczywiście uważać, by paznokci nie obciąć za krótko. Najlepszym rozwiązaniem jest z kolei zadbanie o to, by zwierzak rzeczywiście ścierał sobie pazurki sam. Jak to zrobić? Warto wybierać się z nim na spacery w miejsca, w których znajduje się twarda nawierzchnia. Często specjalne wybiegi dla zwierzaków są wykonane nie tylko z trawy, ale także z asfaltu czy betonu po to, by pomóc zwierzakowi w tym aspekcie.

Legowisko dla psa – jak je dobrać

Miejsce, które należałoby wyłącznie dla psa, powinno znaleźć się w każdym domu. Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób budujemy jego przynależność i poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednie legowiska dla psów powinny być dobierane w zależności od wielkości pupila. Należy również pamiętać – o czym zdają się zapominać niektóre osoby – że niektóre rasy psów od wieku szczenięcego potrafią urosnąć kilkakrotnie. Warto w takich sytuacjach zaopatrzyć się w takie legowisko, które za kilka tygodni czy miesięcy także będzie funkcjonalne. Jeśli w domu jest więcej niż jeden zwierzak, należy zakupić odpowiednią liczbę legowisk. Mimo najszczerszej sympatii między zwierzętami często bywa bowiem tak, że nie chcą dzielić się one swoją własnością. Podobnie bywa zresztą nie tylko z psami, ale na przykład z domowymi kotami.

Opieka nad psem w pewnym momencie przestaje być obowiązkiem, a staje się przyjemnością. Należy jednak wiedzieć, jak poradzić sobie w niektórych sytuacjach, związanych na przykład z żywieniem psa czy też z pielęgnacją jego skóry i sierści. W efekcie końcowym chodzi przecież o to, by zwierzak cieszył się dobrym zdrowiem, kondycją i samopoczuciem.  

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *