Mieszkania dla rodzin z dziećmi

Mieszkania dla rodzin z dziećmi

Poczucie bezpieczeństwa daje nam dzisiaj wiele elementów. Stabilna praca, bliskość rodziny i najbliższych, a także posiadanie własnego mieszkania czy domu. Zakup nieruchomości mieszkalnej to poważna decyzja podejmowana na wiele kolejnych lat, a często nawet na całe życie. Warto zatem dokładnie przemyśleć swój wybór i kierować się przede wszystkim dobrem wszystkich przyszłych domowników. Młode, bezdzietne małżeństwa powinny brać pod uwagę swoją najbliższą przyszłość, w której zapewne pojawią się dzieci. Kupno kawalerki czy małego mieszkanka nie jest zatem decyzją praktyczną. Lepiej zainwestować w większą nieruchomość i dopłacić więcej, by w przyszłości nie żałować podjętych wyborów. Rodziny z dziećmi kupujące mieszkania powinny skupić się na kilku istotnych czynnikach ważnych w przypadku rozwoju i wzrostu najmłodszych domowników. Jak się okazuje, miejsce zamieszkania bardzo wpływa na zdrowie, samopoczucie i rozwój kilkuletnich dzieci. Nie pozostaje również bez znaczenia dla starszych domowników.

Bezpieczny i komfortowy dom

Dwa podstawowe elementy, które powinien posiadać dom bądź mieszkanie to bezpieczeństwo oraz komfort. Od tych czynników zależy, czy domownicy będą mogli poczuć się w swoich domach dobrze. Na bezpieczeństwo nieruchomości mieszkalnej wpływają przede wszystkim wykorzystane materiały do budowy bloku mieszkalnego bądź domu. Kupując dom warto sprawdzić, jakie towary zostały zastosowane przy jego tworzeniu. Na szeroko pojęte bezpieczeństwo wpływają również odpowiednio zamontowane instalacje oraz systemy bezpieczeństwa. W wielu nieruchomościach coraz częściej montowane są alarmy przeciwwłamaniowe oraz przeciwpożarowe. Czasami zakłada się także kamery monitorujące okolicę dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Otoczenie idealnego mieszkania

Nowe mieszkanie czy dom powinny znaleźć się w przyjemnej i bezpiecznej okolicy. Popularnością cieszą się w ostatnim czasie osiedla zlokalizowane poza ścisłym centrum hałaśliwego i gwarnego miasta. Przykładem są między innymi poznańskie Winogrady, gdzie na przestrzeni ostatnich lat powstało kilka nowoczesnych i komfortowych bloków mieszkalnych. Przyszłych mieszkańców przyciągają przede wszystkim nieruchomości zlokalizowane w otoczeniu parków i terenów zielonych. Warto zaznaczyć, że takie obiekty z pewnością pozytywnie wpływają na samopoczucie mieszkańców. Są bardzo istotne dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ powietrze na osiedlach podmiejskich jest czystsze i bardziej świeże. Kupując mieszkanie warto sprawdzić, co znajduje się w okolicy. Podejrzanie niska cena może oznaczać, że nieopodal zlokalizowane są zakłady chemiczne bądź ruchliwa droga. Oprócz parametrów samego mieszkania czy domu liczy się zatem również najbliższa okolica. Miło, gdy oprócz parków czy placów zabaw nieopodal znajdują się przedszkola, szkoły czy ważne punkty handlowo-usługowe, takie jak apteki, sklepy spożywcze, piekarnie etc.

Dofinansowania dla rodzin z dziećmi

lokaleKupno mieszkania bądź domu to spory wydatek, dlatego warto skorzystać – jeśli jest taka możliwość – z dofinansowania w ramach popularnego w ostatnim czasie programu MDM – Mieszkania dla młodych. Warto jednak pamiętać, że by przystąpić do programu trzeba spełniać odpowiednie warunki. Nie można na przykład posiadać na własność innego mieszkania (nie tylko obecnie, ale również w przeszłości). Ograniczeniem – jak niejako wskazuje w zasadzie nazwa programu – okazuje się również wiek osób przystępujących do MDM. Młodszy małżonek nie może mieć więcej niż 35 lat. Jeśli chodzi o kwotę dofinansowania, zależy ona od różnych czynników. Między innymi od metrażu mieszkania lub domu oraz od liczby posiadanych dzieci. O szczegółach związanych z przystąpieniem do programu Mieszkanie dla Młodych można poczytać na specjalnie stworzonej do tego celu stronie internetowej.

Charakterystyka idealnego mieszkania

Zakupione mieszkanie nie musi być idealne pod każdym względem. Warto jednak pamiętać, by spełniało kilka podstawowych warunków, istotnych dla dobrego samopoczucia domowników. Poszukując mieszkania warto zadbać przede wszystkim o to, by posiadało następujące cechy:

  • przestronne i jasne pomieszczenia,
  • bezpieczne instalacje,
  • trwałe materiały wykorzystane przy budowie domu czy bloku mieszkalnego,
  • miłe otoczenie (parki, place zabaw, dużo zieleni, świeże powietrze),
  • dobrą lokalizację (w otoczeniu szkół, punktów handlowo-usługowych lub z dobrą drogą dojazdową do centrum),
  • dobre oświetlenie zewnętrzne,
  • optymalna ilość podjazdów,
  • windy w przypadku bloków mieszkalnych,
  • drogi dojazdowe z progami zwalniającymi oraz ograniczeniem prędkości,
  • monitoring w przypadku bloków mieszkalnych.

Wspomniane elementy z pewnością wpłyną na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, dlatego należy traktować je priorytetowo.

Znalezienie idealnego mieszkania nie jest proste, choć nieco paradoksalnie na rynku ofert wciąż przybywa. Jeśli nie pali się nam grunt pod nogami, powinniśmy spokojnie i z rozwagą rozważyć wszystkie interesujące propozycje. Pośpiech i nieprzemyślane działania są w tym przypadku co najmniej niewskazane. Jeśli skupimy się na priorytetach i będziemy rozsądni, z pewnością znajdziemy idealne i wymarzone mieszkanie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *