Elastyczne przyssawki próżniowe i ich rola w przemyśle

Elastyczne przyssawki próżniowe i ich rola w przemyśle

Praca w przemyśle wymaga nieustannych udoskonaleń oraz troski o posiadanie wysokiej klasy wyposażenia, przede wszystkim dlatego, że wysokie tempo realizacji zleceń jest obecnie kwestią priorytetową. Żeby jednak osiągnięcie wysokich wyników produkcyjnych było możliwe, niezbędny jest właściwy dobór maszyn oraz akcesoriów dodatkowych, w pełni dopasowanych do czynności wykonywanych przez operatora. Bez wątpienia dużym ułatwieniem stały się przyssawki próżniowe, wytwarzające próżnię pomiędzy powierzchnią własną a tą posiadaną przez przenoszony przedmiot. Okazują się więc lepszą, praktyczniejszą i bezpieczniejszą alternatywą dla klasycznych chwytaków, ponieważ zabezpieczają ładunek przed upadkiem nawet wtedy, kiedy dostęp do źródła zasilania zostanie na chwilę przerwany.

Warunkiem jest oczywiście właściwe dobranie rodzaju przyssawki, ponieważ w sprzedaży znaleźć można produkty różniące się między sobą nie tylko wielkością, ale także kształtem i rodzajem przeznaczenia. Innego rodzaju elementy będą bowiem wykorzystywane w przypadku kruchych i szklanych powierzchni, a inne w przypadku powierzchni metalowych, papierowych czy plastikowych. Przyssawki próżniowe posiadają właściwości, pozwalające na dokładne i trwałe przyleganie do przedmiotów, jednak ich stosowanie nie będzie przynosiło oczekiwanych rezultatów, kiedy nie staną się integralną częścią żurawi przemysłowych czy manipulatorów, pozwalających na skuteczne generowanie próżni. Choć nazwa może sugerować inaczej, przyssawki nie przysysają się do powierzchni przedmiotu, a są jedynie dociskane do momentu, w którym pomiędzy nimi a powierzchnia przenoszonego ładunku pojawi się ciśnienie niższe od tego, które posiada otoczenie. Chodzi więc o to, aby ciśnienie wytwarzane przez urządzenie z zamontowaną przyssawką było niższe od ciśnienia atmosferycznego. Oczywiście osiągnięcie takiego stanu nie byłoby możliwe bez odpowiednio dopasowanego źródła podciśnienia, dlatego też ogromne znaczenie mają tutaj dobrze skonstruowane pompy próżniowe. Im niższy będzie poziom podciśnienia, tym większa będzie siła podnoszenia, dlatego też w taki sposób możliwe jest podnoszenie nawet tych elementów, które są wyjątkowo duże i ciężkie. Dzięki nowoczesnym przyssawkom możliwe jest zwiększenie wydajności produkcji, ponieważ materiał, z którego zwykle są wykonywane – elastyczne tworzywo – pozwala na ograniczenie możliwości powstania przecieków, zwykle pojawiających się pomiędzy powierzchnią przyssawki a powierzchnią przenoszonego materiału. Jest to o tyle istotne, że w taki sposób możliwe jest projektowanie bardziej zwrotnych i nieco mniejszych maszyn, które do tej pory zaopatrywane były w wielkogabarytowe pompy próżniowe. Im większa skuteczność przyssawek, tym mniejsza pompa jest potrzebna.

szlifierka kątowaWidać więc jak wiele potrafią dać nawet niewielkie zmiany w etapach projektowych. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia wysokich kosztów produkcji zwłaszcza wtedy, kiedy weźmie się pod uwagę, że nawet najpotężniejsze maszyny będą wymagały w końcu wizyty w serwisie lub też dokonywania bieżących napraw. Akcesoria przemysłowe regularnie się zużywają, a że są wyjątkowo kosztowne, mogą mieć bezpośredni wpływ na obniżenie jakości działania. Twórcy narzędzi i specjaliści zajmujący się na co dzień nowymi technologiami dokładają więc wszelkich starań, aby kreowane przez nich elementy były maksymalnie solidne i cieszyły się jak najlepszą opinią wśród przedsiębiorców. Nowe typy przyssawek odznaczają się więc trwałością wyższą od tej, osiąganej jeszcze kilka lat temu. Oznacza to więc ni mniej ni więcej, jak tylko tyle, że nowoczesne przyssawki próżniowe wydłużają żywotność całego urządzenia, obniżając jednocześnie ryzyko pojawienia się jakichkolwiek nieplanowanych przestojów produkcyjnych. Nie trzeba chyba wyjaśniać jak wielkie znaczenie ma taki stan dla utrzymania konkurencyjności w kontekście firm zajmujących się podobną działalnością. Przyssawki próżniowe dystrybuowane są w najróżniejszych modelach, o czym zresztą można przeczytać więcej na stronie http://www.przyssawki.com.pl/przyssawki-prozniowe. Setki wariantów to jednocześnie setki technik podnoszenia, dostosowywanych do odpowiednich systemów organizacji pracy w przemyśle. Możliwość precyzyjnego dopasowania przyssawki do posiadanych przez siebie maszyn, ułatwia transport bliski w kontekście takich tworzyw i załadunków, jak chociażby blacha, płaskie płyty, elementy betonowe, worki czy ładunki elektroniczne. Funkcjonalność przyssawek nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do prostego przenoszenia produktów z punktu A do punktu B, ponieważ coraz chętniej wykorzystywane są do umieszczania etykiet na opakowaniach czy do sortowania przedmiotów. Możliwości są więc nieograniczone. Ze względu jednak na to, że trudno znaleźć w przestrzeni przemysłowej dwa identyczne zakłady produkcyjne, producenci sprzętów oferują możliwość zaprojektowania i wykonania przyssawek na specjalne zamówienie, dzięki czemu przedsiębiorcy otrzymują prawo stosowania akcesoriów w pełni odpowiadających specyfice ich linii produkcyjnych. Sprawność działania przyssawek jest możliwa do osiągnięcia dzięki wysokiemu współczynnikowi tarcia, zwiększającego siłę trzymającą i zdolność chwytną wszystkich ich typów.

Dzięki temu skraca się czas wykonywania pojedynczego cyklu pracy, co nie pozostaje oczywiście bez znaczenia dla zachowania właściwego tempa całego procesu produkcji. Żeby jednak osiągniecie równowagi mogło stać się udziałem konkretnego przedsiębiorstwa konieczne jest trafne selekcjonowanie przyssawek spośród dostępnych w sprzedaży produktów. Przyssawki próżniowe oferowane są tym samym w szerokim wachlarzu wariantów konstrukcyjnych, idealnie komponujących się z ładunkami o nietypowych powierzchniach i gabarytach. Tak jak w przypadku chwytaków może pojawić się problem z elementami o kształtach innych niż standardowe, tak w przypadku przyssawek nie ma najmniejszego problemu z transportem produktów kilkugramowych i kilkusetkilogramowych, także tych o wyjątkowo kruchej i łamliwej strukturze, nieporęcznych, o porowatej strukturze czy ustawionych pod dużym kątem.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *